خانه > تحلیل دانه های روغنی > کاهش نسبی قیمت سویا در بازارهای جهانی
FILE PHOTO - An employee picks out bad beans from a pile of soybeans at a supermarket in Wuhan, Hubei province April 14, 2014. REUTERS/Stringer

کاهش نسبی قیمت سویا در بازارهای جهانی

در نیمه اول این هفته قیمتهای فروش آتی سویا تحت فشار قرار گرفت دلیل این افت ، افزایش میزان برداشت ، فروش بیشتر کشاورزان و همچنین افزایش بیش از حد انتظار باردهی محصولات آمریکا محسوب می شود . حال سوال اینجاست که آیا با این قیمتهای پایین، خریدهای عمده و صنعتی آغاز می شود و یا خریداران در طی ۱ تا ۳ هفته آینده به امید کاهش بیشتر قیمتها از خرید خودداری خواهند کرد و این تصمیم برای مصرف کننده ها آسان نخواهد بود .

قیمتهای روغن پالم در ۲۶ سپتامبر ۹ تا ۱۳ دلار افزایش پیدا کرد و این افزایش در مناطق صادراتی جنوب شرقی آسیا برای روغن پالم خام و روغن پالم فرآوری شده رخ داد . دیروز یعنی در ۲۶ سپتامبر ما اعلام کردیم که احتمالا قیمت روغن پالم افزایش خواهد یافت زیرا میزان خرید مصرف کننده ها روند صعودی داشت. دلیل افزایش خرید مصرف کننده ها سقوط ۴۰ تا ۴۵ دلاری قیمتها در ۷ یا ۸ روز منتهی به ۲۵ سپتامبر بود .

اخیرا قیمت نفت خام افزایش پیدا کرده است . قیمت نفت برنت به ۵۹ دلار در ازای هر بشکه و قیمت نفت WTi به ۵۲ دلار رسید و این بالاترین قیمت نفت خام در طی ۴ ماه گذشته می باشد .

در ۲۶ سپتامبر قیمتهای فروش آتی روغن سویا در بازار بورس شیکاگو برای تحویل در ماه سپتامبر به ۳۳/۴۵ سنت افت پیدا کرد و این در حالیست که قیمت هفته گذشته این محصول ۳۴/۷۶ سنت و قیمت هفته قبل از آن ۳۵/۴۴ سنت بود . شایعاتی بر سر زبانهاست که آمریکا به زودی به پیشنهاد آرژانتین در خصوص تغییر و تحولاتی که در این خصوص رخ داده پاسخ خواهد داد ولی اینکه آیا آمریکا در تصمیم خود مبنی بر کاهش مالیات بیودیزل تجدید نظر کند نامعلوم است .

از قرار معلوم میزان تقاضای کنجاله سویای اتحادیه اروپا روبه افزایش است و دلیل این نتیجه گیری افزایش میزان واردات کنجاله سویای اتحادیه اروپا از جولای تا سپتامبر ۲۰۱۷ می باشد . اخیرا محموله های بیشتر کنجاله سویا نه تنها از آرژانتین بلکه از برزیل و پاراگوئه نیز به اتحادیه اروپا صادر شده است .

منبع : Oilworld.biz

همچنین ببینید

رشد چشمگیر برداشت کلزا در اتحادیه اروپا

برداشت کلزای امسال اتحادیه اروپا بالاتر از حدی بود که انتظار می رفت .