خانه > تحلیل دانه های روغنی > وضعیت تولید جهانی آفتابگردان در سال زراعی ۲۰۱۸/۱۹

وضعیت تولید جهانی آفتابگردان در سال زراعی ۲۰۱۸/۱۹

به احتمال زیاد میزان تولید جهانی آفتابگردان در سال زراعی ۲۰۱۸/۱۹ به رکورد جدید ۵۰.۶ میلیون تن خواهد رسید . این ۱.۹ میلیون تن بیشتر از سال زراعی ۲۰۱۷/۱۸ و ۰.۵ میلیون تن بیشتر از سال زراعی ۲۰۱۵/۱۶ می باشد البته این در صورت خواهد بود که وضعیت آب و هوا از حالا به بعد خوب باشد .

حتی با وجود میزان کاهش یافته ای که قرار است از این سال زراعی به سال زراعی دیگر سرازیر شود پیرو اسناد موجود میزان موجودی های جهانی آفتابگردان در سال زراعی ۲۰۱۸/۱۹ به رکورد جدید ۵۴.۳ میلیون تن افزایش خواهد داشت .

بنابراین نه تنها برای بهبود مصرف بلکه برای تولید کننده های اصلی و همچنین برای بسیاری از کشورهای وارد کننده روغن و کنجاله آفتابگردان آماده ایفای نقش خواهد بود. آمارهایی که اکنون قابل پیش بینی است نسبی می باشد ولی ما از هم اکنون پیش بینی می‌کنیم که میزان جهانی روغنکشی از آفتابگردان در سال زراعی ۲۰۱۸/۱۹ در حدود ۴۵.۳ میلیون تن خواهد بود و این ۱.۴ میلیون تن بیشتر از سال گذشته و بالاترین رکورد به ثبت رسیده تا این تاریخ به حساب می‌آید .

انتظار می‌رود که در سال زراعی ۲۰۱۸/۱۹ مساحت جهانی زیر کشت آفتابگردان روند صعودی داشته باشد و به رکورد ۶.۵ میلیون هکتار در اوکراین و ۷.۶ میلیون تن در روسیه برسد (در قیاس با ۶.۳ و ۷.۴ میلیون هکتار در سال گذشته ) .

ما احتمال می‌دهیم که امسال کشاورزان اروپایی سطح زیر کشت آفتابگردان خود را کاهش دهند روند کاهش آفتابگردان در بالکان نسبت به سال گذشته در اوایل می تاخیر زیادی داشته و با در نظر گرفتن تداوم آب و هوای خشک اکنون روند سریعتری پیدا کرده است.

در فرانسه گزارش های موجود حاکی از این است که مساحت زیر کشت آفتابگردان ۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش خواهد داشت. پیرو گزارشات موجود انتظار می رود کشاورزان آرژانتین در سال ۲۰۱۸ سطح زیر کشت آفتابگردان را حداقل در حدود ۱۰۰ هزار هکتار افزایش دهند و به این ترتیب مساحت زیر کشت آفتابگردان آرژانتین به رکورد جدید ۱.۸ میلیون هکتار خواهد رسید .

اگر فرض کنیم که خشکسالی تابستان سال گذشته در سال ۲۰۱۸ تکرار نشود ما پیش‌بینی می‌کنیم که میزان تولید آفتابگردان در کشورهای جنوب شرقی آسیا با ۱.۹ میلیون تن افزایش نسبت به سال گذشته به ۲۷.۸ میلیون تن برسد. البته این ۰.۶ میلیون تن کمتر از میزان تولید رکوردشکن سال زراعی ۲۰۱۵/۱۶ می‌باشد.

تولید آفتابگردان اوکراین احتمالا به ۱۴.۵ میلیون تن خواهد رسید در حالی که به نظر ما میزان تولید روسیه ۱۱.۴ میلیون تن خواهد بود .

منبع : Oilworld.biz

همچنین ببینید

رشد چشمگیر میزان صادرات کلزای استرالیا

میزان صادرات کلزای استرالیا در ماه آوریل به ۵۵۵ هزار تن رسید .