خانه > تحلیل دانه های روغنی > نوسانات قیمت سویا و مشتقات آن در بازارهای جهانی

نوسانات قیمت سویا و مشتقات آن در بازارهای جهانی

در هفته منتهی به هفتم ماه ژوئن قیمت‌های آتی سویا برای تحویل آینده نزدیک ۴،٣ درصد در هفته تنزل پیدا کرد قیمت کنجاله سویا کاهش ۴،٣ درصدی و روغن سویا در بازار بورس شیکاگو کاهش قیمت ١،٧ درصدی را تجربه کرد .

افت قیمت فروش آتی سویا در ماه جولای به ٩،٧۴ در هر بوشل در پایان روز هفتم ژوئن از نتیجه وضعیت مناسب و آب و هوا و وضعیت خوب محصولات آمریکا و همچنین به این دلیل رخ داد که معلوم نیست که آیا اختلافات بازرگانی بین چین و آمریکا قابل حل خواهد بود یا خیر ؟

ریسک این موضوع که آیا چین تعرفه مالیات های وارداتی سویای آمریکا را افزایش خواهد داد یا خیر بر روی بازار سویای آمریکا سایه انداخته است. در حالی که مذاکرات بین چین و آمریکا برای اینکه افزایش تعرفه‌ها رخ می‌دهد هنوز ادامه دارد، ولیکن آمارها حاکی از این است که میزان فروش ها و صادرات سویای آمریکا به چین به شدت کاهش پیدا کرده و با وجود میزان صادرات آمریکا به کشورهای غیر چینی افزایش پیدا کرده و میزان روغنکشی ها نیز روند صعودی داشته است و بنابراین مازاد موجودی چشمگیری در آمریکا به وجود آمده است .

در حد فاصل میان ماه ژانویه تا ماههای می سال ۲۰۱۸ میزان صادرات سویای آمریکا به چین با ١،٧ تا ١،٨ میلیون تن کاهش به ٧،۶ میلیون تن رسید و این پایین ترین میزان صادرات آمریکا به چین در ۵ سال اخیر می‌باشد سهم جمع کل میزان صادرات سویای آمریکا به چین در همان دوره ۲۱ درصد افت پیدا کرد که پایین ترین حد در طی چند سال گذشته به شمار می رود.

در صورتی که میزان باردهی محصولات در حد میانگین باشد در سال زراعی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میزان موجودی های ذخایر سویای آمریکا در حد فراوانی قرار خواهد داشت .

منبع : Oilworld.biz

همچنین ببینید

رشد چشمگیر میزان صادرات کلزای استرالیا

میزان صادرات کلزای استرالیا در ماه آوریل به ۵۵۵ هزار تن رسید .