خانه > تحلیل روغن > رشد قیمت روغن پالم در بازارهای جهانی

رشد قیمت روغن پالم در بازارهای جهانی

در سال ۲۰۱۶ میانگین قیمتهای ماهانه روغن پالم در روتردام از ۵۶۶ دلار در ماه ژانویه به ۷۸۸ دلار در ماه دسامبر افزایش پیدا کرد . در طی سال ۲۰۱۶ روغن پالم خام نوسانات قیمت بسیار زیادی داشت و در حد فاصل میان ماه می تا جولای قیمتها در حدود ۷۰ دلار کاهش پیدا کرد و در ماه اکتبر نیز قیمتها مجددا کاهش ۴۰ دلاری داشت و این در حالی بود که میزان تولید سالیانه  تقویمی کامل میانگین قیمتهای روغن پالم در حدود ۷۰۰ دلار یعنی ۱۳% نسبت به قیمتهای سال بالاتر بود ولی با این حال قیمتها در طی ۷ سال گذشته پایین ترین حد قیمتها بود . میزان موجودیهای ذخیره سازی شده روغن پالم در آغاز سال ۲۰۱۶ نسبت به سال گذشته در ماه آوریل فراوان تر بود . این باعث شد که حداقل در نیمه اول سال کمبود موجودیها آشکار نگردد .

خلاف این موضوع در ماههای آینده رخ خواهد داد و میزان تولید روغن پالم از هم اکنون شروع به افزایش نموده و لیکن میزان موجودیهای ذخیره سازی شده بسیار کمتر از حد معمول است این کمبود فقط در طی سال ۲۰۱۷ بهبود پیدا خواهد کرد . به نظر ما این باعث خواهد شد که قیمتهای روغن پالم حداقل در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۷ تحت پشتیبانی قرار داشته باشد .

میانگین قیمتهای ۷۸۸ دلاری روغن پالم خام در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ ، ۴۶% بالاتر از قیمتهای به ثبت رسیده در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ بود . قیمتها از ۱۵ ماه گذشته تاکنون افزایش پیدا کرده و نوسان داشته است (در مقایسه با میانگین روند صعودی متداوم در ۲۷ ماهه در سیکل ۵ سال اخیر) . به نظر می رسد که طول سیکل های قیمت در ۳۰ سال گذشته افزایش پیدا کرده است. این از نتیجه رشد شدید نوسانات تولید روغن پالم است که هم در مازاد و هم در کمبود موجودیها تاثیر گذاشته بود .

منبع : Oilworld.biz

همچنین ببینید

ثبات نسبی روغنهای نباتی نسبت به کنجاله در بازارهای جهانی

در طی چند روز اخیر قیمتهای اغلب روغنهای نباتی با ثبات تر از کنجاله های ...