خانه > تحلیل روغن > بالا رفتن قیمت روغن سویا در معاملات اخیر جهانی

بالا رفتن قیمت روغن سویا در معاملات اخیر جهانی

روغن سویا در ۲۳ ژانویه در بازار بورس شیکاگو به قویترین عضو خانواده سویا تبدیل شد و با ۳۵ تا ۴۵ سنت افزایش ضررهای ۳ دوره گذشته را جبران کرد . احتمالا روغن پالم مالزی امروز سومین روز روند صعودی قیمتها را تجربه خواهد کرد .اطلاعات از انجمن روغن پالم مالزی حاکی از این است که میزان تولید روغن پالم مالزی از ۱ تا ۲۰ ژانویه ۱۷% کاهش داشته ولی پیرو گزارشات موجود میزان تولید ماه به ماه روغن خام مالزی در ماه دسامبر بسیار فراوان بوده است .

برداشت مالیات صادراتی و افزایش خرید از طرف چند کشور کلیدی واردکننده باعث شد که میزان صادرات روغن پالم خام مالزی از ۱۱ تا ۲۰ ژانویه بسیار فراتر از سال گذشته باشد و به این ترتیب جمع کل میزان صادرات مالزی از اول ماه ژانویه ۳۰ تا ۴۰% افزایش یافت .

باید به این نکته اشاره کنیم که اخذ مالیات صادراتی روغن پالم خام مالزی باعث شد که جذابیت روغن فرآوری شده پالم مالزی کاهش پیدا کند و به این ترتیب صادرات روغن پالم و پالم اولئین از ۱۱ تا ۲۰ ژانویه کاهش شدیدی پیدا کرد و جمع کل میزان صادرات کلیه گونه های روغن پالم از ۱ تا ۲۰ ژانویه بین ۱۴ تا ۱۷% کاهش داشت و این در حالیست که آمارهای به ثبت رسیده ۱ تا ۱۰ ژانویه حاکی از افزایش می باشد .

باید به این نکته اشاره کنیم که افزایش قیمت های اخیر کنجاله سویا که به دورنمای کاهش تولید سویای این کشور مرتبط میباشد و در بسیاری از کشورها باعث رشد میزان روغنکشی های سویا در بسیاری از کشورها گردیده است.

منبع : Oilworld.biz

همچنین ببینید

افت نسبی قیمت های روغن پالم مالزی در روزهای اخیر

قیمت های روغن پالم مالزی در طی چهار روز کاری گذشته تا ۴٠رینگیت در ششم ...