خانه > تحلیل روغن > افت و خیز در قیمت های روغن پالم در بازارهای جهانی

افت و خیز در قیمت های روغن پالم در بازارهای جهانی

در حال حاضر قیتهای روغن پالم بسیار پایین می باشد و امروز قیمت روغن پالم اولئین فوب مالزی ۶۲۵ دلار و روغن پالم خام فوب اندونزی ۶۳۰ دلار اعلام شد و این به ترتیب ۲۷ دلار و ۲۵ دلار پایین تر از قیمتهای هفته گذشته و ۶۵ و ۶۰ دلار پایین تر از قیمتهای ۵ هفته قبل میباشد .

اکنون قیمتهای روغن پالم به پایین ترین حد در سال ۲۰۱۷ رسیده است . کاهش بسیار زیاد قیمتها در ۵ هفته اخیر به دلیل تولید بیش از حد انتظار در مالزی و کشورهای دیگر می باشد .

رخدادهای مربوط به افزایش مالیات های گمرکی در هندوستان روند خرید روغنها را معکوس نمود (در انتظار قیمتهای پایین تر) اکنون میزان موجودیهای ذخیره سازی شده روغن پالم در مالزی بسیار بالاست .

با همه این احوال چندین فاکتور وجود دارد که به زودی باعث ثبات قیمتهای روغن پالم خواهد شد .

۱- میزان تولید روغن پالم طبق روال فصلی شروع به کاهش نموده و این کاهش در مالزی و بقیه نقاط دنیا رخ خواهد داد و از ماه ژانویه تا مارس این روند سرعت می گیرد و ذخیره ها کاهش خواهد یافت .

۲- کاهش خریدها و واردات روغن پالم و روغنهای دیگر فقط می تواند موقتی باشد و میزان موجودیهای ذخیره سازی شده روغنهای هندوستان روبه کاهش است و هندوستان باید در ماههای آینده میزان واردات خود را افزایش دهد .

افزایش میزان مالیاتهای وارداتی مشکل کاهش کمبودهای تولید داخلی را حل نکرده و میزان موجودیهای ذخیره هندوستان پایین است .

۳- پیش بینی شده که در حد فاصل میان ماه اکتبر تا سپتامبر سال زراعی ۲۰۱۷/۱۸ میزان وابستگی به روغن پالم به دلیل افزایش میزان مصرف در سطح جهانی ۲/۹ میلیون تن افزایش پیدا کند و این در قیاس با افزایش ۱/۸ میلیون تنی سال زراعی ۲۰۱۶/۱۷ میباشد که به دلیل کمبود میزان موجودیهای روغنهای دیگر رخ داد .

۴- تفاوت روغن خام و فرآوری شده پالم در قیاس با روغن سویا در حال حاضر بصورت نامعمولی زیاد میباشد و از ۱۱ ماه دسامبر روغن پالم خام فوب اندونزی ۳۴ دلار به ثبت رسیده است .

میزان بسیار فراوان ذخایر جهانی سویا می تواند تاثیر ضایعات و خسارات وارده بر اثر خشکسالی در آمریکای جنوبی را تا حد زیادی بهبود دهد ولی تا چه حد ؟؟

منبع : Oilworld.biz

همچنین ببینید

افت نسبی قیمت های روغن پالم مالزی در روزهای اخیر

قیمت های روغن پالم مالزی در طی چهار روز کاری گذشته تا ۴٠رینگیت در ششم ...