خانه > اخبار > ۴۰ درصد ظرفیت کارخانه‌ها فعال است

۴۰ درصد ظرفیت کارخانه‌ها فعال است

اکبر سبقتی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به اینکه حاشیه های سود سبب سیاستگذاری های اشتباه و غیر اقتصادی در توسعه صنایع روغنکشی در کشور شده است افزود: حاشیه های غیر واقعی سود سبب شده بسیاری از سرمایه گذاران به احداث کارخانجات روغنکشی تشویق شوند و سرمایه گذاری های غیر اقتصادی انجام شود بدون اینکه برنامه های برای صادارت داشته باشند.
دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی افزود: می توانیم با افزایش واردات دانه های روغنی و استفاده از ظرفیت کامل کارخانه های روغنکشی کنجاله مورد نیاز صنعت مرغداری را تامین و روغن نیز صادر کنیم.
سبقتی گفت: در حال حاضر ظرفیت تولیدی در کارخانجات روغنکشی خالی است و برنامه حمایتی برای صادرات نداریم.
دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی تاکید کرد: همانطور که در صنعت مرغداری مازاد تولید داریم و می توانیم صادرات داشته باشیم در این صنعت نیز ظرفیت تولید بیش از داخل است و می توانیم وارد دنیایی صادرات شویم.
سبقتی افزود: هم اکنون فقط از ۴۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات روغنکشی استفاده می شود و توصیه این است که از این ظرفیت و توان باید برای صادرات استفاده شود.
وی گفت: کنجاله و روغن خام محصول نهایی کارخانجات ورغن کشی است و ما ترجیح می دهیم برای فعالیت این کارخانجات واردات بصورت دانه های روغنی باشد تا همزمان با تامین نیاز داخل به روغن خوراکی نیاز صنعت مرغداری نیز تامین شود.
دبیر انجمن صنفی صنایع روغنکشی تاکید کرد: صنعت روغنکشی از تولید دانه های روغنی در داخل حمایت می کند اما متاسفانه برنامه خودکفایی در کشت دانه های روغنی با تاخیر اجرا می شود.
سبقتی افزود: تاخیر در اجرای برنامه افزایش تولید دانه های روغنی سبب شده است تا فقط ۱۰ درصد نیاز از تولیدات داخل تامین شود و عمدتاً وارد کننده باشیم.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

همچنین ببینید

رکورد تولید کلزا شکسته شد/سطح زیرکشت کلزا به ۸۰۰ هزار هکتار می رسد

علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با ...