خانه > اخبار > “بررسی مجوز واردات “کنجاله سویا” و “ذرت
کنجاله-سویا

“بررسی مجوز واردات “کنجاله سویا” و “ذرت

علی ایرانپور، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، با بیان اینکه برنج به عنوان کالایی استراتژیک در تمامی کشورها اهمیت ویژه‌ای دارد افزود: کشور ما سالیانه بالغ بر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج نیازمند است که از این حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از طریق واردات تأمین می‌شود. 

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در خودکفایی برنج وجود دارد متأسفانه ۳۰ الی ۳۵ درصد نیاز کشورمان از طریق واردات تأمین می‌شود.

ایرانپور اظهار داشت: کمبود منابع آبی، اصلاح ژنتیک،‌ مکانیزه نبودن برداشت و ضایعات ۳۰ درصدی برنج تولیدی در حین برداشت از کارخانجات می‌تواند از جمله عوامل مؤثر در کاهش میزان تولید و افزایش واردات باشد.

نماینده مردم مبارکه در ادامه گفت: عدم حمایت وزارت جهاد کشاورزی و دولت از برنجکاران داخلی و نبود برنامه‌ریزی مشخص برای رسیدن به تولید و خودکفایی از جمله مشکلاتی است که باید به آن توجه کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: واردات برنج در کشور بیش از نیاز داخلی به ضرر تولیدکنندگان است و در برخی مواقع به بهانه واردات سود سرشاری عاید دلالان واردکننده می‌شود.

نماینده مردم مبارکه با بیان میزان واردات برنج با عدد و رقم مشخص است و دولت نباید اجازه واردات بیشتری را بدهد اظهار داشت: این عوامل مافیای واردات برنج را تشکیل می دهد و برخی واسطه‌ها در راستای افزایش درآمد و فشار به برنجکاران از فرصت‌ها سوء‌استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به مازاد برنج‌های وارداتی و احتمال ماندگاری و آلوده شدن در انبارها خاطرنشان کرد: چنانچه بخواهیم از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنیم باید واردات را در کشور کنترل کنیم.

ایرانپور یادآور شد: مجوز واردات بیش از حد برنج که چند ماه قبل اتفاق افتاد باعث شد که برنج‌های وارداتی در سبد کالایی مرحله اول قرار بگیرد.

** مجوز واردات کنجاله سویا و ذرت باید بررسی شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: چناچه واردات کنجاله سویا و ذرت نیاز به اخذ مجوز نداشته باشد طبق معمول واردات بیش از حد اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه گفت: کمبود و افزایش واردات در بازار داخلی در قیمت‌ها تأثیرگذار است بنابراین دستگاه‌های دولتی باید با بررسی و اقدام کارشناسی شده و برنامه‌یزی اقدام به دادن مجوز واردات کنند.

همچنین ببینید

2348035

تکلیف جهانگیری به وزارتخانه‌ها/تدوین یا اصلاح بخشنامه‌ها و رویه‌های اجرایی تنها با نظر تشکل‌های ذیربط

معاون‌اول رئیس‌جمهور در بخشنامه‌ای به وزارتخانه‌ها و شرکتهای دولتی، هرگونه تدوین یا اصلاح بخشنامه‌ها و ...

۲ دیدگاه

  1. also, I know which John Ross regarding ALPHABET studies that there is any “Harry Reid” who also murdered lots of young children a year ago.

  2. There was a time when i would make a move genuinely this way system once i was obviously a preschool trainer!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

اکبر سبقتی انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران دبیر انجمن