خانه > اخبار > لزوم واردات محصولات کشاورزی پرمصرف آب
2463_orig

لزوم واردات محصولات کشاورزی پرمصرف آب

محمد تقی توکلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد چگونگی کاهش مصرف آب در کشاورزی و افزایش بهره‌وری آب در این بخش، گفت: بحران آب یک مسئله جدی در کشور است.

در دهه‌های اخیر به علت خشکسالی مکرر و برداشت بی رویه از آب زیر زمینی، ذخایر آبی کشور کاهش یافته است.وی با بیان اینکه ۹۰ درصد ذخایر آب در کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: به دلیل کمبود میزان بارندگی، مقدار آب تجدید شونده در کشور دچار کاهش شده است و به همین دلیل کشاورزان که عمده‌ترین مصرف‌کننده‌های آب برای کشت محصولات کشاورزی هستند، برای جلوگیری از توقف چرخه تولید، اقدام به استفاده از ذخایر آب‌های زیرزمینی می‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی بیان داشت: استفاده بیش از اندازه و بدون برنامه‌ریزی از ذخایر آب  و منابع آب‌های زیرزمینی باعث کاهش سطح سفره‌‌های آب زیرزمینی و خشک شدن چشمه‌ها و قنوات می‌شود.

توکلی بیان داشت: بر اثر تغییر آب و هوا، کاهش بارندگی، خشکسالی و افزایش مصرف آب برخی از رودخانه‌ها در فصل‌ گرم سال خشک می‌شوند که این اتفاق حاکی از بحران شدید آب در کشور است.

وی افزود: در بسیاری از نقاط کشور بدون توجه به ظرفیت آب، کشاورزی توسعه یافته، بنابراین به دلیل بحران و کمبود منابع آبی در کشور این رخدادها پیامدهای خطرناکی از جمله خشک شدن ذخایر زیر زمینی آب را در پی دارد.عضو کمیسیون کشاورزی بیان داشت: حل بحران آب نیازمند همکاری و پیگیری جدی وزارت جهاد کشاورزی است، به طوری که برای هر منطقه الگوی کشتی متناسب با موقعیت آب و هوایی آن مناطق ارائه کند.

توکلی گفت: کشاورزی و کشت محصولات در هر منطقه بر اساس شرایط آب و هوایی هر منطقه باید انجام شود و آن محصولاتی که نیاز به آب بیشتری دارند، در مناطق کم آب کشت نشوند.وی افزود: در بسیاری از مناطق کشاورزان بر اساس صرفه اقتصادی و بدون توجه به منابع آبی اقدام به تولید محصولات کشاورزی می‌کنند که این مسئله دقیقا به ضرر و زیان ذخایر آبی کشور است.

عضو کمیسیون کشاورزی بیان داشت: وقتی کشاورزان تنها بر اساس سود اقتصادی بدون توجه به ظرفیت آبی مناطق اقدام به کشت محصولی می‌کنند، این اقدام سطح ذخایر آب‌های زیرزمینی را به شدت کاهش می‌دهد که خود چالش بسیار بزرگی برای آب محسوب می‌شود.

وی گفت: باید در محصولات کشاورزی که تولیدشان نیاز به آب فراوان دارد، وارد‌کننده باشیم و در مقابل از ذخایر آبی موجود برای کشت محصولات استراتژیک استفاده کنیم.

همچنین ببینید

2348035

تکلیف جهانگیری به وزارتخانه‌ها/تدوین یا اصلاح بخشنامه‌ها و رویه‌های اجرایی تنها با نظر تشکل‌های ذیربط

معاون‌اول رئیس‌جمهور در بخشنامه‌ای به وزارتخانه‌ها و شرکتهای دولتی، هرگونه تدوین یا اصلاح بخشنامه‌ها و ...

یک دیدگاه

  1. Check out MyFiveStarMusic. net My partner and i find great audio as well as i’m generally updating. Its farely brand new as well as I am just looking to get it off the ground. Booking it out. Cheers I enjoy thinking about these kinds of, however I personally including enjoying on-line stereo. All it takes is apart the desire to try to find audio. Just fixed it, as well as let it stay without your knowledge.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

اکبر سبقتی انجمن صنفی صنایع روغنکشی ایران دبیر انجمن