خانه > اخبار > لزوم واردات محصولات کشاورزی پرمصرف آب

لزوم واردات محصولات کشاورزی پرمصرف آب

محمد تقی توکلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد چگونگی کاهش مصرف آب در کشاورزی و افزایش بهره‌وری آب در این بخش، گفت: بحران آب یک مسئله جدی در کشور است.

در دهه‌های اخیر به علت خشکسالی مکرر و برداشت بی رویه از آب زیر زمینی، ذخایر آبی کشور کاهش یافته است.وی با بیان اینکه ۹۰ درصد ذخایر آب در کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: به دلیل کمبود میزان بارندگی، مقدار آب تجدید شونده در کشور دچار کاهش شده است و به همین دلیل کشاورزان که عمده‌ترین مصرف‌کننده‌های آب برای کشت محصولات کشاورزی هستند، برای جلوگیری از توقف چرخه تولید، اقدام به استفاده از ذخایر آب‌های زیرزمینی می‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی بیان داشت: استفاده بیش از اندازه و بدون برنامه‌ریزی از ذخایر آب  و منابع آب‌های زیرزمینی باعث کاهش سطح سفره‌‌های آب زیرزمینی و خشک شدن چشمه‌ها و قنوات می‌شود.

توکلی بیان داشت: بر اثر تغییر آب و هوا، کاهش بارندگی، خشکسالی و افزایش مصرف آب برخی از رودخانه‌ها در فصل‌ گرم سال خشک می‌شوند که این اتفاق حاکی از بحران شدید آب در کشور است.

وی افزود: در بسیاری از نقاط کشور بدون توجه به ظرفیت آب، کشاورزی توسعه یافته، بنابراین به دلیل بحران و کمبود منابع آبی در کشور این رخدادها پیامدهای خطرناکی از جمله خشک شدن ذخایر زیر زمینی آب را در پی دارد.عضو کمیسیون کشاورزی بیان داشت: حل بحران آب نیازمند همکاری و پیگیری جدی وزارت جهاد کشاورزی است، به طوری که برای هر منطقه الگوی کشتی متناسب با موقعیت آب و هوایی آن مناطق ارائه کند.

توکلی گفت: کشاورزی و کشت محصولات در هر منطقه بر اساس شرایط آب و هوایی هر منطقه باید انجام شود و آن محصولاتی که نیاز به آب بیشتری دارند، در مناطق کم آب کشت نشوند.وی افزود: در بسیاری از مناطق کشاورزان بر اساس صرفه اقتصادی و بدون توجه به منابع آبی اقدام به تولید محصولات کشاورزی می‌کنند که این مسئله دقیقا به ضرر و زیان ذخایر آبی کشور است.

عضو کمیسیون کشاورزی بیان داشت: وقتی کشاورزان تنها بر اساس سود اقتصادی بدون توجه به ظرفیت آبی مناطق اقدام به کشت محصولی می‌کنند، این اقدام سطح ذخایر آب‌های زیرزمینی را به شدت کاهش می‌دهد که خود چالش بسیار بزرگی برای آب محسوب می‌شود.

وی گفت: باید در محصولات کشاورزی که تولیدشان نیاز به آب فراوان دارد، وارد‌کننده باشیم و در مقابل از ذخایر آبی موجود برای کشت محصولات استراتژیک استفاده کنیم.

همچنین ببینید

پشت پا زدن شرکتهای وزارت جهاد کشاورزی به اقتصاد مقاومتی/ شرکت پشتیبانی امور دام سودای خرید ۲۰۰ هزار تن کنجاله وارداتی دارد+ سند

در سال اقتصاد مقاومتی تولید – اشتغال، شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی  در ...