خانه > اخبار > دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی:توقف صادرات روغن کشور

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی:توقف صادرات روغن کشور

گروه اقتصادی: روغن از آن دسته کالاها در کشور بود که پس از نوسانات نرخ ارز درکشور یک باره دچار تغییر قیمت شدیدی شد.

این محصول ازمهرماه سال قبل به بعد سوار بر دوموج افزایش قیمت شد: موج اول در اردیبهشت ماه سال قبل بود که با قطع یارانه ارزی روغن یک باره ۴۰ درصد برقیمت آن افزوده شد و موج گرانی دوم نیز چهار ماه بعد اتفاق افتاد که بیش از ۳۰ درصد بربهای این کالااضافه شد.پس از خروج روغن از لیست کالاهای اساسی، یک باره روغن در آن زمان به کالایی ناب در فروشگاه ها و ویترین های مغازه تبدیل شد. درباره وضعیت کنونی بازار روغن و تولید و مصرف آن با رییس انجمن روغن نباتی کشور مجید قبله گفت وگویی انجام داده ایم که به شرح زیر است.

در حال حاضر میزان تولید روغن درکشور چقدر است؟
درحال حاضر حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن در سال روغن درکشور تولید می شود که حدود یک میلیون تن از این رقم تا پایان ۹ ماه سال جاری صورت گرفته است.

میزان واردات روغن کشور چقدر است؟
در سال جاری به خاطرمشکلات ارزی و انتقال آن بخش اعظمی از واردات روغن کشور توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران صورت گرفته است و بخش خصوصی کمتر در امر واردات دخالت داشته اما نکته اینجاست که از آذرماه امسال ثبت سفارش برای واردات روغن متوقف شده است زیرا بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن روغن به کشور وارد شده که بیش از نیاز مصرفی است به همین دلیل فعلاثبت سفارش انجام نمی شود.

نکته بعدی اینکه موجودی روغن خام کشور وارد شده توسط بخش خصوصی و دولتی حتی با فرض نگهداری ذخیره احتیاطی تا پایان سال مشکلی ندارد و شرایط آرامی را سپری می کند.

همچنین ببینید

پشت پا زدن شرکتهای وزارت جهاد کشاورزی به اقتصاد مقاومتی/ شرکت پشتیبانی امور دام سودای خرید ۲۰۰ هزار تن کنجاله وارداتی دارد+ سند

در سال اقتصاد مقاومتی تولید – اشتغال، شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی  در ...