خانه > اخبار > خرید بیش از ۸۵ هزار تن دانه‌ سویا از کشاورزان

خرید بیش از ۸۵ هزار تن دانه‌ سویا از کشاورزان

از اواخر مهرماه سال‌جاری که فصل برداشت و خرید تضمینی دانه روغنی سویا در کشور آغاز شد، تاکنون بیش از ۸۵ هزار تن از این نوع دانه روغنی از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران: تا صبح امروز در مجموع ۸۵ هزار و ۳۸۲ تن دانه‌ روغنی سویا از کشاورزان در قالب طرح خرید تضمینی خریداری و برای استخراج روغن به کارخانجات روغنکشی تحویل گردیده است.

برپایه این گزارش: مراکز عمده‌ی تولید دانه‌ سویا در سال‌جاری شامل؛ پنج استان اردبیل، گلستان، مازندران، لرستان و خوزستان می‌شود که تاکنون این مقدار سویای تولیدی کشاورزان را با احتساب ۲ درصد ناخالصی و ۱۰درصد رطوبت به قیمت تضمینی هرکیلو گرم ۲۴هزار و ۶۹۴ ریال خریداری کرده اند.

این گزارش می‌افزاید: بیشترین میزان خرید و تحویل دانه‌ سویا در کشور مربوط به استان اردبیل با ۴۲هزار و ۸۱۵ تن و پس از آن، استان گلستان با ۳۸ هزار و ۱۹۴ تن و استان مازندران نیز با ۴۲۶۷ تن خرید در جایگاه سوم قرار دارد. استان‌های لرستان و خوزستان نیز تا امروز مقادیر ۴۸ و ۴۱ تن دانه روغنی سویا را از کشاورزان خریداری و تحویل گرفته اند.

این گزارش همچنین حاکی‌است: یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ، برنامه ۱۰ساله‌ا‌ی است که وزارت جهادکشاورزی از سال گذشته در زمینه افزایش ضریب خوداتکایی در تولید و تأمین دانه‌های روغنی در کشور اجرایی کرده است و پیش بینی می‌شود با اجرای کامل آن، بالغ بر۷۰ درصد از میزان دانه روغنی و روغن مورد نیاز کشور از طریق تولید داخل تهیه و تأمین شود.

گفتنی‌است: در سال‌جاری تاکنون در مجموع ۲۸۵ هزار تن انواع دانه‌های روغنی شامل؛ کلزا، آفتابگردان، گلرنگ و سویای تولید داخلی از کشاورزان خریداری شده است، که در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

سال گذشته(۱۳۹۵) مقدار ۲۱۲ هزار تن دانه‌های روغنی از کشاورزان خریداری شده بود.

منبع : روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران

همچنین ببینید

رکورد تولید کلزا شکسته شد/سطح زیرکشت کلزا به ۸۰۰ هزار هکتار می رسد

علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با ...