خانه > اخبار > برنامه وزارت جهاد کشاورزی در خصوص جایگزینی کنجاله کلزا به جای کنجاله سویا در جیره غذایی دام و طیور

برنامه وزارت جهاد کشاورزی در خصوص جایگزینی کنجاله کلزا به جای کنجاله سویا در جیره غذایی دام و طیور

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام گفت: به دنبال آن هستیم به مرور کنجاله کلزا و اقلام مختلف خوراک دام را جایگزین استفاده از کنجاله سویا کنیم، کاری که کشورهای دیگر دنیا هم در تنوع خوراک دام خود انجام می‌دهند.

تورج صارمی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصای خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه طی یکی دو ماه اخیر همزمان با خرید تضمینی گندم شنیده شد که برخی از تولیدکنندگان دام و طیور به طور مستقیم گندم را از کشاورز به عنوان تغذیه دام کیلویی ۱۲۰۰ تومان خریداری کرده‌اند، گفت: استفاده از گندم به عنوان تغذیه دام توصیه نمی‌شود، چرا که معمولا گندم درجه ۳ و ۴ که قابلیت تبدیل به آرد را ندارد، به صورت مبسوط و در ترکیبی با چند نوع آنزیم برای غذای دام قابل استفاده است. 

وی تصریح کرد: اگر به دلیل عدم اطلاعات فنی این اتفاق توسط دامداران بیفتد، برای دام و طیورمشکلات متابولیکی ایجاد می‌شود که به هیچ عنوان استفاده از گندم انسانی برای تغذیه دام توصیه نمی‌شود. 

خبرنگار فارس پرسید با توجه به افزایش قیمت کنجاله سویا و وارداتی بودن این محصول که سبب افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی در کشور می‌شود، چه نسخه جایگزینی برای این محصول وارداتی دارید، گفت: کنجاله سویا در تغذیه طیور نقش اساسی پیدا کرده است و شاید اگر هم اکنون بخواهیم این جایگزینی را انجام دهیم، به سرعت اتفاق نیفتد اما با قید فوریت می‌توانیم استفاده از کنجاله کلزا را توصیه کنیم. 

وی در ادامه و در توضیح بیشتر این موضوع خاطرنشان کرد: استفاده از هرگونه خوراک دام و طیور از جمله کنجاله کلزا نیاز به فرآوری خاص دارد، اما در نهایت ما به دنبال روش‌هایی هستیم که اقلام متنوعی از خوراک دام و طیور را مانند سایر کشورهای دنیا استفاده کنیم. 

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام همچنین استفاده از دانه غلات، دانه جو، سبوس گندم و اقلام علوفه‌ای مانند یونجه و ذرت را از جمله مواردی عنوان کرد که توسط وزارت جهاد کشاورزی به عنوان موارد جایگزین کنجاله سویا مد نظر است. 

منبع : خبرگزاری فارس

 

همچنین ببینید

حداکثر فاصله زمانی بین پروفرم و ثبت سفارش برای کالاهای بورسی و کشاورزی یک ماه شد

خداکرم اسکندری مدیرکل دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه گمرک جمهوری اسلامی ایران در ...