خانه > اخبار > افتتاح واحد روغنکشی و تولید روغن نباتی در گچساران

افتتاح واحد روغنکشی و تولید روغن نباتی در گچساران

افتتاح ۲ واحد تولید کننده روغن نباتی و واحد روغنکشی در گچساران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد واحدهای تولیدی روغنکشی از دانه‌های روغنی ره‌ آوران سازه تاب و تصفیه روغن اکسین فرایند را در گچساران افتتاح کرد.

🔹 طرح شرکت ره‌ آوران سازه تاب ظرفیت سالانه یکصد هزارتن روغنکشی از دانه های روغنی را دارد و زمینه اشتغال مستقیم ۳۷ را فراهم آورده است.

🔹 این طرح که اجرای آن از سال ۱۳۹۰ آغاز شد در زمینی به مساحت ده هزار و ۵۰۰ مترمربع و با زیربنای پنج هزار و ۸۰۰ متر مربع در منطقه خنگ بنار شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد و محصولات آن در در سبد غذایی خانوار ها مورد استفاده قرار می گیرد.
شایان ذکر است که تکنولوژی تجهیزات واحد مقدماتی طرح متعلق به شرکت داسمت بلژیک و واحد اکسترکشن آن متعلق به شرکت کروپ آلمان است.

🔹 همچنین برای بهره برداری از این طرح ۱۹۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت ریالی صورت گرفت و ۲۰ میلیارد ریال به صورت سرمایه ثابت و ۱۰۰میلیارد ریال به صورت سرمایه در گردش رقم استفاده از تسهیلات برای بهره برداری از این طرح بوده است.

🔹 واحد تولیدی تصفیه روغن اکسین فرایند، دیگر واحدی بود که در این روز توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در منطقه خنگ بنار شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران افتتاح شد.

🔹 این واحد که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۹۰ آغاز شد، ظرفیت تصفیه ۶۲ هزارتن روغن را در سال دارد و محصولات تولیدی آن در تصفیه روغن خام و تولید روغن خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند.

🔹 گفتنی است که میزان سرمایه گذاری ثابت ریالی برای بهره برداری از این طرح ۲۱۸ میلیارد ریال بوده است که زمینه اشتغال ۷۴ نفر را به صورت مستقیم فراهم آورد.

🔹 وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان حضور در منطقه خنگ بنار شهر دوگنبدان از واحد تولیدی ذخیره دانه‌های روغنی در سیلو برای روغنکشی شرکت گل زیبا پرند بازدید کرد.

🔹 این واحد تولیدی ظرفیت ذخیره ۳۷۰ هزار تنی دانه های روغنی در سیلو برای روغنکشی را دارد و برای ۱۷ نفر به صورت مستقیم اشتغال به وجود آورده است.

🔹 میزان سرمایه گذاری ثابت ریالی طرح ۹۰ میلیارد ریال بوده است.

منبع : وزارت صنعت و معدن و تجارت

همچنین ببینید

افزایش میزان صادرات روغن سویای آرژانتین و برزیل به ایران/ تاثیر رشد روغنکشی در ایران بر بازار کنجاله جهانی

آرژانتین و برزیل در حد فاصل میان ماه مارس تا سپتامبر مقدار بیشتری روغن سویا ...