خانه > اخبار > ابلاغ مصوبات کارگروه‌های سه‌گانه‌ هم‌اندیشی خرید تضمینی گندم

ابلاغ مصوبات کارگروه‌های سه‌گانه‌ هم‌اندیشی خرید تضمینی گندم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست کارگروه قیمت‌گذاری گندم با بیان اینکه قیمت گندم باید براساس شاخص‌های نرخ ارز و قیمت جهانی تعیین شود، خواستار افزایش قیمت عرضه‌ی گندم صادراتی و صنف و صنعت در بورس شد و بر ورود موقت گندم به منظور استفاده از ظرفیت‌های خالی کارخانجات آردسازی، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و صادرات آرد و مشتقات آن تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مهندس یزدان سیف در نشست کارگروه قیمت‌گذاری گندم که با حضور نمایندگان وزارت‌خانه‌های جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و اطلاعات و نماینده سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و کارشناسان شرکت برگزار شد، با بیان استراتژی شرکت در خصوص صادرات کالا،  اظهار کرد: به دنبال صادرات گندم نیستم، و فقط یکبار در حال حاضر مازاد گندم خود را صادر می‌کنیم.

مهندس سیف گفت: برنامه‌ی ما صادرات آرد و مشتقات آن از طریق واردات موقت جهت ایجاد اشتغال و بهره‌گیری از ظرفیت‌های‌مان است و با توافقاتی که با روسیه و قزاقستان داریم درصدد انجام پروژه‌ی ورود موقت گندم به کشور هستیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطر نشان کرد: درحال حاضر موجودی گندم کشور ۹ میلیون تن است و با توجه به فروش ۱میلیون و۶۰ هزارتنی آذرماه که پیش بینی می‌شود در دی‌ماه به حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد، با موجودی ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن وارد فصل خرید سال آتی خواهیم شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که با این میزان فروش، کاهش ۴۰۰ هزار تنی موجودی ابتدای فصل نسبت به مقدار مصوب رقم خواهد خورد، تأکیدکرد: ما بایدصادرات آرد و مشتقات آن را نه از محل گندم داخلی، بلکه با ورود موقت گندم از خارج کشور و به ویژه روسیه و قزاقستان در دستورکار قرار دهیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه عناصر تعیین قیمت گندم را نرخ ارز و قیمت جهانی دانست و گفت:  با توجه به افزایش نرخ ارز و قیمت جهانی گندم، توان فروش بر اساس افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت را داریم و پیشنهاد ما اصلاح نرخ فروش صادراتی گندم است و از کارگروه می‌خواهیم که کمک کنند تا قیمت گندم را گام به گام به قیمت جهانی نزدیک کنیم.

مهندس سیف، با اعلام عرضه‌ی سبدی گندم در بورس به قرار ۴۰ درصد گندم درجه یک و ۳۰ درصد درجه دو و درجه سه برای مصارف صنف و صنعت، تصریح کرد: دیگر فروش صرف گندم استان‌های خوزستان و گلستان توجیه نداشته و انجام نخواهد شد.

معاون وزیرجهادکشاورزی با تأکید مجدد بر ضرورت اصلاح قیمت عرضه‌ی گندم صنف و صنعت، تصریح کرد: قیمت فروش ۹۰۰ تومانی گندم به صنف و صنعت برای زمانی است که قیمت ارز ۲۶۰۰ تومان بود، نه حالا که قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان شده و روز به روز هم بالاتر می‌رود.

وی افزود: در حال حاضر قیمت عرضه گندم صنف و صنعت در بورس از قیمت گندم‌های وارداتی که برای خوراک دام مصرف می‌شوند، بسیار پایین‌تر است. چراکه در شرایط امروز و با توجه به افزایش قیمت ارز، واردات گندم درجه ۳ بدون احتساب کرایه حمل زیر ۱۲۰۰ تومان تمام نمی شود و لذا امکان اینکه این گندم‌های عرضه شده توسط دولت از چرخه خوراک انسانی خارج و برای سود بیشتر به چرخه خوراک دام منتقل شوند، دور از ذهن نیست. بنابراین برای جلوگیری از فساد باید قیمت گندم تغییر و افزایش یابد.

معاون وزیر جهاد کشاروزی در ادامه گفت: پیش بینی می‌شود در فصل زراعی پیش‌رو ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید و حدود ۱۰ میلیون تن نیزخریداری ‌شود که در صورت تحقق نیازی به واردات نخواهیم داشت.

براساس این گزارش؛ سرپرست اداره کل امور ارزی و صادرات شرکت نیز در این نشست با اشاره به افزایش فروش گندم در ماه جاری گفت: تاکنون کل عرضه‌ی گندم در بورس به ۱۸ میلیون تن رسیده که و حدود ۷۰۰ هزار تن نیز فروش رفته که بیشتر فروش گندم از نوع گندم درجه سه است.

آتوسا عجملو تشریح کرد: براساس آمار گمرک، صادرات گندم و آرد  و مشتقات آن در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۱۹ هزار تن بوده که ۲۶هزار تن آن آرد می‌باشد و در سال ۱۳۹۶ به میزان صادرا در ۸ ماهه اول به ۳۱۶ هزار تن افزایش یافته که ۱۴۸ هزار تن آن آرد و مشتقات است.

وی افزود: میزان فروش گندم صادراتی در آذرماه به ۱۰۳ هزارتن رسید که نسبت به ماه قبل رشد چشم‌گیری داشته و نشان می دهد که علی‌رغم افزایش قیمت فروش از سوی شرکت، خرید بیشتر شده است و بیشترین مقدار فروش گندم هم متعلق به گندم درجه سه از استان‌های سراسر کشور است.

 این گزارش حاکی‌است؛ در این نشست پس از بحث و بررسی در خصوص تعیین قیمت فروش گندم، به‌جز نماینده‌ی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سایر اعضای کارگروه با افزایش قیمت عرضه گندم صنف و صنعت موافقت نموده وآن‌را  تصویب کردند.

همچنین؛ نمایندگان وزارت‌خانه‌های جهادکشاورزی، صنعت‌معدن و تجارت و اطلاعات و سازمان حمایت،  لزوم ایجاد بستر و شرایط لازم برای آزادسازی قریب‌الوقوع قیمت گندم در راستای جلوگیری از هدر رفت منابع دولتی، اقتصادی شدن تولید و صادرات و رفع مفاسد ناشی از پرداخت یارانه‌ها را خواستار شدند.

منبع : روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران

همچنین ببینید

رکورد تولید کلزا شکسته شد/سطح زیرکشت کلزا به ۸۰۰ هزار هکتار می رسد

علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با ...