خانه > تحلیل کنجاله > افزایش قیمت های جهانی کنجاله سویا در بازار/کاهش واردات کنجاله سویا به ایران در حد فاصل میان اکتبر تا سپتامبر

افزایش قیمت های جهانی کنجاله سویا در بازار/کاهش واردات کنجاله سویا به ایران در حد فاصل میان اکتبر تا سپتامبر

بازار کنجاله سویا در حال انفجار است . رشد بدون وقفه از اوایل فوریه باعث شده که قیمتهای فروش آتی کنجاله سویا برای تحویل کوتاه مدت در بازار بورس شیکاگو به بالاترین قیمت از ماه جولای سال ۲۰۱۶ برسد و دلیل آن تولید پایین تر از حد انتظار و صادرات کنجاله سویا از آرژانتین میباشد .

در ۱۵ فوریه قیمتهای صادراتی کنجاله سویای آرژانتین ۴۱۹ دلار اعلام شد و این ۷۶ دلار و یا به عبارت دیگر ۲۲% بالاتر از یک ماه و ۵۹ دلار و یا به عبارت دیگر ۱۶% بالاتر از قیمت های سال قبل از آن میباشد .

اکنون ما تخمین می زنیم که میزان تولید در این فصل با ۱/۷ میلیون تن کاهش در حد فاصل میان اکتبر تا سپتامبر سال زراعی ۲۰۱۷/۱۸ به ۲۳۱/۳ میلیون تن تنزل پیدا کند . در حد فاصل میان اکتبر تا ژانویه سال زراعی ۲۰۱۷/۱۸ تولید کنجاله سویا در آرژانتین ۱۶% نسبت به سال افت پیدا کرد و دلیل اصلی این کاهش عدم فروش محصولات توسط کشاورزان بود . اکنون پیش بینی می شود در این فصل میزان صادرات جهانی کنجاله سویا با اندکی افزایش نسبت به سال زراعی ۲۰۱۶/۱۷ به ۶۵ میلیون تن برسد .

ما پیش بینی می کنیم که در حد فاصل میان اکتبر تا مارس سال زراعی ۲۰۱۷/۱۸ کاهش میزان صادراتی جهانی کنجاله سویا تداوم داشته باشد . در حالیکه دورنمای بهبود در حد فاصل میان آوریل تا سپتامبر ۲۰۱۸ بر پایه فرضیه صادرات بیشتر نه تنها از آمریکا بلکه از طرف برزیل و چین استوار است .

ما آمار وارداتی کنجاله سویا برای چند کشور کلیدی را کاهش داده ایم (در حد فاصل میان اکتبر تا سپتامبر سال زراعی ۲۰۱۷/۱۸ ، بیشترین میزان کاهش به ایران ، امارات متحده عربی ، ترکیه و ویتنام مربوط می شود .

منبع : Oilworld.biz

همچنین ببینید

تداوم در افزایش قیمتهای جهانی کنجاله سویا در هفته اخیر

افزایش قیمتهای کنجاله سویا در طی هفته ای که گذشت تداوم داشت .